Staff List

Ed Armstrong

6th Grade English Language Arts/History

Jared Bailey

Band and Orchestra Director

222-6800

Jeanne Bakker

Nurse

509-222-6803

Lindsay Barnes

6th Grade English Language Arts/History

509-222-5784

Diana Bermgraben

Paraprofessional

Brad Boyce

Security

222-6800

Kailey Calvert

School Psychologist

509-222-6828

Jennifer Carlson

7th Grade English Language Arts / Art

(509) 222-5624

Ashley Christenson

6th Grade Science

509-222-5639

Carol Degooyer

Paraeducator

Melanie Dumont

Peggy Elliott

Paraeducator

Casey Engelhard

Custodian

Shannon Fetterolf

Library Secretary

(509) 222-6443

Tammy Fraga

7th Grade Math

(509) 222-7113

Cody Freeze

8th Grade Science/History

Hanna Fuhriman

7th Grade Honors English Language Arts

(509) 222-6634

Vivki Gadeberg

Nutrition Services

Ryan Gaumer

Physical Education

(509) 222-6194

Boyd Gebers

Leadership /Physical Education/Athletic Director

(509) 222-5757

Elizabeth Gregg

Paraeducator

Kelley Hawkins

Counselor 6th Grade All/7th Grade Last Name A-K

222-5820

Suzy Hudon

Instructional Coach

509-222-6202

Tammy Hutchison

Assistant Principal

(509) 222-6805

Jennifer Irby (Frahm)

Intervention Specialist

509-222-6832

Mary Isley

Principal

(509) 222-6804

Lindsey Kamphuis

Special Education

509-222-6800

Bryan Lawson

7th Grade Math/Honors Math

509-222-6078

Kathryn Lommers

Paraeducator

Stephanie Lowe

6th Grade English Language Arts/History

Gilbert Marquez

6th Grade Math

509-222-5852

Lisa Martin

Computer Applications / Career Labs

(509) 222-6324

Martha Mather

7th Grade Science

(509) 222-5920

Brent Mattson

Health

509-222-5919

Sandi McCleery

Nutrition Services

Kara McCowen

8th Grade Math

222-6800

Shelli McLeod

Paraprofessional

Peggy Merk

6th Grade English Language Arts/History

(509) 222-6194

Shawn Middleton

8th Grade Math

(509) 222-5625

Stuart Mobley

Music

509-222-5673

Emma Murillo

Spanish

222-6800

Jill Neeley

Special Education

222-6800

Erin Newman

Special Education

(509) 222-6086

Krystal Ostapow

Lead Secretary

(509) 222-6575

Andy Prein

8th History

Jennifer Putnam

6th Grade Science/Math

Rebecca Riley

8th Grade English Language Arts

509-222-5959

Debbie Roueche

Physical Education

509-222-5666

Kerri Rush

Copunselor 7th Grade Last Name L-Z/8th Grade - All

Terry Russell

7th Grade English Language Arts

509-222-6239

Lori Russo

Librarian

(509) 222-5835

Debi Saari

Rhonda Schell

Special Education

509-222-6174

Cinthia Schneider

Migrant Services

509-222-6851

Lori Shimskey

7th Grade English Language Arts

509-222-7212

Esmeralda Silva

Attendance Secretary

(509) 222-6596

Brad Simon

7th Grade History

(509) 222-5779

Cindy Steinborn

7th Grade History

(509) 222-6205

Susan Taber

6th Grade Math

(509) 222-5852

Michelle Thompson

8th Grade English Language Arts

(509) 222-6311

Kendra Thompson

8th English Language Arts

Robert Tippett

Special Education

509-222-5566

Trine Tippett

8th Grade English Language Arts/History

(509) 222-6708

James Tobery

Assistant Principal

(509) 222-6806

Benet Toon

ASB/ Athletics Secretary

(509) 222-6623

Tom Walsh

6th Grade English Langauge Arts/History

(509) 222-5229

Patty Williamson

Paraeducator

Becky Yates

Speech Pathologist

509-222-5731

Cheryl Yoke

Physical Education

222-6800

Rosario Zavala

Nutrition Services